BBlog
Nawrót? 5 rzeczy, które należy teraz zrobić.
18 maja 2022
Nawrót choroby nie jest warunkiem trzeźwości, jednak bez względu na to, jak bardzo jesteś zaangażowany w proces zdrowienia, nikt nie jest na niego odporny. Jeśli jednak znajdziesz się w pułapce nawrotu, niezależnie od tego, czy jest on mniejszy czy większy, ważne jest, abyś od razu poszukał pomocy. Być może czujesz się przestraszony, zdezorientowany, rozczarowany i nie wiesz, co robić dalej. Najważniejszą rzeczą, która dzieje się po nawrocie, jest sposób, w jaki na niego reagujesz.
Niektóre z tych sposobów myślenia mogą nie być pomocne i często są nieprawdziwe. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby sobie pomóc i podnieść się po wpadce. Zebraliśmy listę pięciu pomocnych wskazówek, które możesz zastosować, jeśli znalazłeś się w tym punkcie.
Nie postrzegaj nawrotu jako porażki
Czy cała twoja ciężka praca nad zachowaniem trzeźwości poszła na marne? Nie. Uzależnienie to choroba, a nie wada charakteru, i nie da się oduczyć wszystkiego, na co tak ciężko pracowałeś. Nawrót jest po prostu niepowodzeniem w okresie poprawy, a nie porażką. W dziewięciu przypadkach na dziesięć poczucie winy i wstyd, które odczuwamy z powodu nawrotu, mogą być niczym fala uderzeniowa. Może to spowodować, że wpadniemy w amok i jeszcze szybciej popadniemy w aktywne uzależnienie. Kiedy przestaniemy postrzegać nawrót jako osobistą porażkę, a zaczniemy postrzegać go jako wpadkę lub błąd, możemy zacząć postrzegać go jako doświadczenie, z którego można się czegoś nauczyć. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na powrót na właściwą drogę, zamiast tracić zdrowie i chować się w niesławie.
Uzyskaj wsparcie
Czasami, gdy czujemy się winni i mamy problemy, szukanie wsparcia może być przerażające i onieśmielające. Kiedy się ukrywamy i trzymamy wszystko w sobie, łatwiej jest utknąć we wstydzie i poczuciu winy, co może nas pogrążyć w jeszcze gorszym nawrocie. A to tylko jeszcze bardziej pogorszy sytuację. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej po zażyciu sięgnąć po wsparcie. Upewnij się, że osoby, do których się zwracasz, będą cię wspierać i zachęcać do zachowania odpowiedzialności. Mogą to być przyjaciele, osoby wspierające trzeźwienie, sponsor, członkowie rodziny lub terapeuci. Im wcześniej zwrócisz się o wsparcie, tym szybciej wrócisz na właściwą drogę.
Oceń swoje potrzeby
Nawrót jest wyraźnym znakiem, że coś jest nie tak i że mogą istnieć problemy, którymi trzeba się zająć. Po nawrocie najważniejsze jest zbadanie jego przyczyn, aby zrozumieć, co go wywołało. Jeśli nie dokonasz pewnych przemyśleń i refleksji, możliwe, że uda ci się uniknąć kolejnego nawrotu, jeśli ten sam problem powróci.
Jak poważny był twój nawrót? Czy potrzebujesz więcej leczenia? Jeśli wpadłeś w wielotygodniowy nałóg, rozsądnym rozwiązaniem może być kolejny epizod leczenia. Tak jak każda historia uzależnienia jest inna, tak samo inna jest droga do wyzdrowienia. Wykorzystaj ten czas, aby uświadomić sobie, co nie zadziałało lub nie było wystarczające za ostatnim razem. Czy trzeba powrócić do pracy według 12 kroków? Czy trzeba zmienić codzienną rutynę? A może po prostu mieć inne spojrzenie? To są pytania, które musimy sobie zadać. Skorzystaj z pomocy, której potrzebujesz.
Wiedz, że nie jesteś sam
Dość powiedzieć. Wiedz, że nie jesteś jedyną osobą, której zdarzyło się nawrócić po okresie trzeźwości i nie będziesz ostatnią, która to zrobi. Są inni ludzie, którzy przeszli tę drogę i podnieśli się z niej. Nie możesz jednak wykorzystywać tego jako wymówki, by zanurzyć się głębiej w króliczej norze.
Wybacz sobie
Jak już wspomnieliśmy, poczucie winy i wstyd, które możesz odczuwać, mogą cię przygniatać i tylko wydłużać czas powrotu do nałogu. Zamiast rozpamiętywać błąd, naucz się wybaczać sobie. Po przyznaniu się do błędu, odpuść negatywne emocje. Podnieś się, uwolnij emocje i wróć do trzeźwości.
Wyjście z nawrotu może wydawać się trudne i prawie niemożliwe, ale stosując te cztery narzędzia, możemy spojrzeć na to z innej perspektywy, uczyć się na błędach i unikać ich w przyszłości.
Aby uzyskać więcej informacji lub pomocy, zadzwoń na całodobową infolinię Sober Nation pod numer 866-638-8711
Komentarze