BBlog
Jak rozpoznać uzależnienie od mediów społecznościowych i co robić dalej
23 sierpnia 2021
Media społecznościowe stały się integralną częścią życia zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Sytuacja ta wiąże się z pewnymi zagrożeniami, w tym uzależnieniem. Jakie są objawy, przyczyny i możliwości leczenia uzależnienia od mediów społecznościowych?
Naszą rzeczywistością stał się widok człowieka idącego ulicą z telefonem w ręku. Media społecznościowe, które głównie przyciągają użytkowników przed mniejsze i większe ekrany, są zarówno dobrodziejstwem, jak i zagrożeniem. Nastolatki i dorośli nie są uczeni jak korzystać z mediów społecznościowych, co może prowadzić do uzależnienia. Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od mediów społecznościowych.
Czym jest uzależnienie od mediów społecznościowych?
Uzależnienie od portali może być formą uzależnienia behawioralnego, które może powodować wahania nastroju i niekorzystny wpływ na życie człowieka. Mamy tu na myśli rozwój zależności między osobą a portalami społecznościowymi. Nie jest to uzależnienie od pewnych substancji, ale od wykonywania pewnej czynności, np. korzystania z mediów społecznościowych. Jak każde inne uzależnienie, także to od portali społecznościowych ma konsekwencje zdrowotne. Może prowadzić do zawężenia i zerwania ważnych więzi międzyludzkich, a także do zniszczenia relacji rodzinnych i towarzyskich.
Jak rozpoznać uzależnienie od mediów społecznościowych
Jak można rozpoznać uzależnienie od mediów społecznościowych? Specjalista może zdiagnozować uzależnienie od mediów społecznościowych na podstawie kilku kryteriów. Dana osoba musi czuć się zmuszona lub mieć silne pragnienie korzystania z portali społecznościowych. Musi również być w stanie kontrolować swoje popędy. Osoba uzależniona nie może skupić się na żadnej czynności i musi ją przerywać mediami społecznościowymi. Jeśli uzależniony jest od nich odcięty, odczuwa dyskomfort i jego nastrój spada, co można określić mianem zespołu odstawienia.
Można to zaobserwować nawet na spotkaniach, na których nie wypada lub nie można korzystać z telefonu.
Kolejnym kryterium jest wzrost tolerancji. Oznacza to, że osoba uzależniona spędza więcej czasu na mediach społecznościowych. Przyjemność z przewijania ściany była kiedyś ograniczona do 5 minut, ale teraz może to być godzinami. Możliwa jest utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś dostarczały przyjemności, takimi jak sport, spotkania czy kontakty towarzyskie z przyjaciółmi. Wreszcie, osoba uzależniona zdaje sobie sprawę, że jest uzależniona, ale mimo to decyduje się na korzystanie z mediów społecznościowych, np. w celu utrzymywania kontaktu z bliskimi.
Osoba musi spełnić co najmniej trzy z tych kryteriów, aby zdiagnozowano u niej uzależnienie od Internetu.
Uzależnienie od mediów społecznościowych - skutki
Jak każde uzależnienie, może ono mieć niszczący wpływ na twoje życie. Skutki te można zaobserwować w trzech obszarach:
- Psychologicznym (uzależnienie od poczucia własnej wartości, zmniejszenie zainteresowań, zmniejszenie umiejętności poznawczych).
- Interpersonalnym (utrata więzi emocjonalnych, trudności w nawiązywaniu przyjaźni w realnym życiu, zaniedbywanie obowiązków).
- Fizjologiczne (spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem może powodować problemy ze wzrokiem, kręgosłupem czy nadgarstkami).
Leczenie uzależnienia od mediów społecznościowych
Jeśli osoba jest uzależniona od mediów społecznościowych, należy skonsultować się ze specjalistą. Terapeuta wykorzysta techniki uzależnień behawioralnych, aby pomóc pacjentowi zrozumieć przyczyny uzależnienia i przeanalizować jego zachowanie. Będzie również pracował z nim, aby znaleźć sposoby radzenia sobie z nim. Podczas spotkań pacjent nauczy się również racjonalnego korzystania z portali społecznościowych.
Jeśli nie jesteś pewien, czy masz problem, ale nie chcesz iść do specjalisty, zastanów się, ile czasu spędzasz na Facebooku, jak wpływa on na Twoje zachowanie i jak wpływa na Twoje relacje z bliskimi. Być może uda Ci się zrobić sobie kilkugodzinną przerwę od Facebooka. Zastanów się też, ile czynności jesteś w stanie poświęcić Facebookowi.
Komentarze