BBlog
3 rodzaje lęku
19 sierpnia 2021
Zrozumienie problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania, dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej o lęku, a mianowicie o 3 rodzajach lęku.
Przypominamy, że lęk jest uczuciem bezpodstawnym, które nie jest wywoływane ani wyzwalane przez żadne bodźce.
Lęk nie musi być negatywny. W wielu przypadkach może działać podobnie jak stres. Jest sygnałem, że coś jest ważne. Pamiętajmy, że emocje, zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne, zawsze wiążą się z ważnymi wydarzeniami. Musimy nauczyć się wykorzystywać te emocje w sposób konstruktywny, a nie destrukcyjny.
Istnieją trzy główne rodzaje lęku, które można zredukować w lęku. W zależności od typu można radzić sobie z różnymi formami lęku.
1. Lęk przed nieznanym
Strach przed nieznanym odnosi się do strachu przed opuszczeniem swojej strefy komfortu lub poczucia bezpieczeństwa. To, co jest dla nas obce, podświadomie może być niebezpieczne lub ryzykowne. Uczucia te wynikają z najwcześniejszych eksploracji naszych przodków, które często kończyły się śmiercią z nieznanej przyczyny. Z tego strachu rodzi się rasizm i ksenofobia. Inni są poza naszym rozumieniem, dlatego podświadomie uważamy ich za niebezpiecznych.
Ten rodzaj strachu można przezwyciężyć, wychodząc poza swoją strefę komfortu. Codziennie rób coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. To sprawi, że poczujesz trochę więcej stresu i nieuzasadnionego strachu. Jeśli nigdy nie próbowałeś jeździć na rolkach, poznać kogoś nowego lub śpiewać w sklepie, pomoże ci to przezwyciężyć strach. Pomoże Ci to pokonać strach przed nieznanym.
2. Lęk przed porażką
Jest prawdopodobne, że wszyscy doświadczyliśmy tego w pewnym momencie naszego życia. Boimy się, że to nie zadziała, że się nie uda, że przegramy, albo że nie będziemy w stanie osiągnąć naszych celów. Więc przestajemy próbować.
Ten strach jest tym, co uniemożliwia nam osiągnięcie naszych marzeń i sukcesu. Niespełnienie prowadzi do niskiej samooceny i rozczarowania samym sobą. Jak więc z tym walczyć?
Możesz podzielić swój główny cel na mniejsze, bardziej wykonalne kroki, stosując metodę małych kroków. Powinny to być czynności, które są dla Ciebie łatwe i naturalne. Łatwiej będzie Ci dotrzeć do najważniejszego, trudnego momentu, jeśli spojrzysz wstecz na wszystkie rzeczy, które udało Ci się osiągnąć.
Możesz też zmienić swoje podejście. Załóżmy, że tak naprawdę nic Ci się nie udaje, że mimo najlepszych starań ponosisz porażkę. Możesz wtedy z przekonaniem i pewnością powiedzieć, że naprawdę próbowałeś. Dzięki temu nie będziesz miał się czego wstydzić, a porażkę uczynisz swoim osobistym zwycięstwem. Nigdy nie wiadomo, możesz się mylić i może uda Ci się osiągnąć to, co sobie zamierzyłeś.
Nie będziesz wiedział, jeśli nie spróbujesz!
3. Lęk przed stratą
Ten rodzaj lęku jest najtrudniejszy, ponieważ często jest poza naszą kontrolą. Często jest on jednak wyolbrzymiony.
Musimy umieć radzić sobie z lękiem przed stratą w sposób racjonalny. Wyobraźmy sobie najbardziej przygnębiający scenariusz wydarzeń, których się obawiamy, a następnie podejdźmy do nich "na spokojnie" i z bardziej realistyczną perspektywą. Co tak naprawdę tracimy, jeśli podejmiemy to działanie? Jakie są szanse, że to się stanie? Każdy punkt w tym czarnym scenariuszu powinien od razu wydać Ci się nieco szalony i przesadzony.
Drugą opcją jest zmiana naszego myślenia. Zadajmy sobie pytanie nie o to, co stracimy, jeśli podejmiemy dane działanie, ale co stracimy, jeśli go nie podejmiemy. Zamieńmy ten strach w pozytyw i do dzieła!
Komentarze