Co to jest odwyk?
20 sierpnia 2021Program odwykowy (lub w skrócie odwyk) to leczenie oparte na nadzorze, którego celem jest zakończenie uzależnienia od narkotyków lub alkoholu. Podczas gdy odwyki były tradycyjnie zaprojektowane...
W przypadku większości prowadzonych programów terapeutycznych najważniejsze będzie nauczenie osoby, by żyła w abstynencji.
Zespół uzależnienia od alkoholu to choroba przewlekła, dlatego celem musi być stała abstynencja pacjenta a więc całkowite powstrzymanie się od spożywania napojów z alkoholem. Niestety większość osób uzależnionych nie wyobraża sobie życia bez alkoholu albo w ogóle nie wierzy, że jest to możliwe. I dlatego osiągnięcie takiego stanu rzeczy staje się dla nich bardzo trudne.
Wśród licznych metod leczenia szczególnie skuteczna jest psychoterapia, która pozwala poprawić życie około 40% pacjentów. W leczeniu tego rodzaju stawia się na to, by alkoholik otrzymał odpowiednią wiedzę, dzięki której będzie wiedział jak zmienić swoje życie i będzie w stanie uświadomić sobie na początku, że jest osobą uzależnioną. Powinno się uczyć chorego, że może żyć bez alkoholu, jednak taka nauka musi opierać się na terapii, w której będzie się prowadzić skuteczne działania związane z tym co nakażą terapeuci oraz lekarze.
W przypadku leczenia alkoholizmu mamy kilka leków, które mogą wspomagać taką terapię. Jednym z nich jest Esperal a dokładniej Disufiram, który oferowany jest jako wszywka bądź też w tabletkach doustnych Anticol. Osoba, która zdecydowała się na wszywkę w momencie, gdy spożyje alkohol będzie doświadczać bardzo przykrych dla zdrowia skutków związanych z tym jakby spożywała aldehyd octowy. Lek taki jest jednak używany jako niehumanitarny i mówi się o tym, że powinien być wycofywany ze sprzedaży. W pewnych przypadkach ten lek może prowadzić bowiem do bardzo wielu problemów ze zdrowiem, niekiedy nawet do zgonu. Są to jednocześnie leki, które nie podlegają refundacji i może je przepisać jedynie lekarz psychiatra. Inne leki nie są bezpośrednio kierowane ku uzależnieniu i mają być raczej pomocą w usuwaniu skutków związanych z uzależnieniem i zaburzeniami nastroju, które mogą się wiązać z takim leczeniem.
Niektórzy uważają, że w takim leczeniu skuteczne stają się również takie działania jak hipnoza, poradnictwo czy różnego rodzaju techniki, które mają szokowy charakter.,
Na liście najbardziej rozpowszechnionych chorób psychicznych alkoholizm z roku na rok zajmuje coraz wyższe miejsce. Choroba przechodzi w kolejne stadia, a w czasie ich trwania osoba uzależniona przyjmuje coraz większe ilości alkoholu. W pewnym momencie staje się to podstawowym celem uzależnionego, wypada jednak podkreślić, że takie zachowanie nie powinno być utożsamiane z jego złą wolą. Wpływ na nie ma przede wszystkim uzależnienie i to zarówno psychiczne, jak i somatyczne. Sam mechanizm uzależnienia nie jest jeszcze do końca poznany, choć wiadomo między innymi, że skłonność mężczyzn jest w tym przypadku większa niż kobiet. Jeszcze przed nastąpieniem całkowitego uzależnienia chory wysyła pewne niepokojące sygnały. Nie powinno się ich ignorować, choć ciągle jeszcze dominuje lekceważący stosunek do nich.
Alarmujący musi być zatem już choćby jeden przypadek straty kontroli nad piciem i to zarówno wówczas, gdy jego efektem była utrata przytomności, jak i wówczas, gdy wywołał on nieprzemyślane zachowanie. Niestety, ciągle jeszcze mamy do czynienia ze społecznym przyzwoleniem na tego rodzaju incydenty, co w istotny sposób utrudnia ich prawidłową interpretację. Gdy mówi się o samym leczeniu alkoholizmu warto pamiętać o tym, że im wcześniej jest ono podjęte, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zakończy się powodzeniem. Tu warto podkreślić dużą rolę najbliższego otoczenia alkoholika, właśnie oni najszybciej dostrzega bowiem pierwsze problemy. Samo leczenie nie może koncentrować się wyłącznie na zmniejszaniu objawów somatycznych, jedną z jego części składowych powinna być zatem również psychoterapia.
Komentarze