Co to jest odwyk?
20 sierpnia 2021Program odwykowy (lub w skrócie odwyk) to leczenie oparte na nadzorze, którego celem jest zakończenie uzależnienia od narkotyków lub alkoholu. Podczas gdy odwyki były tradycyjnie zaprojektowane...
Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra albo po prostu coach? Właściwie każdy z tych fachowców ma celu wspierać swoich klientów w dążeniu do dobrego, przynoszącego satysfakcję życia. Jednak drogi do szczęścia bywają niekiedy wyjątkowo kręte i zawiłe. Czasami wystarczy wyznaczyć sobie cele i znaleźć w sobie siłę, by dążyć do ich realizacji. W takich sytuacjach najlepszym wsparciem służyć może coach. Jeśli jednak z tym wyznaczaniem celów ma się już poważny problem, nieoceniony może okazać się psycholog. Fachowiec może przeprowadzić testy, ocenić kondycję psychiczną swojego pacjenta, pomóc mu w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego. Gdy już jednak te problemy są znacznie większe, warto wybrać się do psychoterapeuty lub nawet psychiatry, który dodatkowo może swojemu pacjentowi przepisać leki.
Przede wszystkim warto obalić mit i uwierzyć, że terapie są dla ludzi. Czasami nie warto za wszelką cenę zgrywać bohatera, udawać, że ze wszystkim można sobie poradzić. Zamiast tłumić w sobie emocje, zagryzać zęby i iść w zaparte do przodu, lepiej jest się zatrzymać i zrobić coś, by tę sytuację zmienić. Psychoterapeuta może pomóc w różnych sytuacjach. Dobre efekty może przynieść terapia dla małżeństw, sesje dla rodziców i dzieci. Psychoterapeuta może także pomóc osobom cierpiącym na bezsenność, mającym problem z odżywianiem się, noszącym w sobie urazy i traumy z dzieciństwa. Psychoterapeuta może okazać się też sojusznikiem osób, które wychodzą z nałogów czy starają się stanąć na nogi i uwierzyć w siebie po utracie pracy.
Psychoterapeuta może zajmować się bardzo różnymi problemami. Jednak warto pamiętać, że fachowiec od wszystkiego nie jest nigdy tak dobry jak prawdziwy profesjonalista od lat skupiający się na konkretnym problemie. Zanim więc wybierze się fachowca na terapię, warto dobrze zapoznać się z jego kwalifikacjami i doświadczeniem. Z reguły w terapiach dla par najlepiej sprawdzają się doświadczeni w tym psychoterapeuci, którzy przy okazji są także seksuologami. Przy zaburzeniach łaknienia nieoceniony będzie terapeuta, który jednocześnie ma rozległą wiedzę z zakresu dietetyki i pracuje z osobami chorującymi zarówno na anoreksję, jak i bulimię.
Z kolei o fachowca od spraw codziennych warto popytać wśród znajomych czy po prostu zrobić małe rozpoznanie online. Zwykle internauci na różnych tematycznych forach czy serwisach www polecają sobie wzajemnie różnych fachowców.
Warto też pamiętać, że terapia to zawsze co najmniej kilka, a nierzadko kilkanaście spotkań. Zanim więc zapisze się na sesję na konkretnego specjalisty, dobrze jest się po prostu umówić na wstępne spotkanie do różnych osób i na tej podstawie wybrać terapeutę, do którego będzie się stale chodzić.
Komentarze