UUzależnienia
Narkotyki i dopalacze - Jaki wpływ mają środki odurzające na mózg?
17 sierpnia 2021
Narkomania jest bardzo popularnym uzależnieniem. Z roku na rok wzrasta liczba osób, które sięgają po substancje psychoaktywne. Osoby te pochodzą z różnych środowisk i są w różnym wieku. O ile do niedawna zażywanie narkotyków było przede wszystkim domeną mężczyzn, o tyle obecnie zdarza się, że również kobiety sięgają po te niebezpieczne substancje, aby zwiększyć swoje odczucia i percepcję. Narkomani nie są już osobami z marginesu społecznego, żyjącymi w biedzie, śpiącymi pod mostami lub na dworcach kolejowych i kradnącymi pieniądze na zakup kolejnych narkotyków bądź dopalaczy. To często dobrze sytuowani, robiący karierę zawodową profesjonaliści, którzy z uzależnieniem od narkotyków nie mają wiele wspólnego. Dlaczego tak chętnie sięgają po substancje psychoaktywne? W dzisiejszym wpisie postaramy się to wyjaśnić!
Jak narkotyki wpływają na mózg?
Wszystkie środki odurzające w tym tez dopalacze wpływają na mózg. Ten obezwładniający wpływ jest tym, co wytwarza pożądane emocje i uczucia u użytkownika (np. euforia, uspokojenie, uśmierzenie bólu). Nasze postrzeganie otaczającego świata jest kontrolowane przez nasz mózg. Możemy zmienić naszą percepcję poprzez zażywanie narkotyków. Możemy zmienić naszą percepcję w zależności od tego, jaki narkotyk bierzemy. Możemy stać się albo nadmiernie pobudzeni, albo otępiali. Substancje psychoaktywne mogą spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, jeśli są używane przez dłuższy czas. Wiele substancji jest bardzo podobnych do naturalnych neuroprzekaźników i dlatego mogą działać na różne receptory. Mogą one również przeciążać kanały komunikacyjne naszego mózgu, wysyłając fałszywe informacje.
Wiele leków naśladuje działanie wielu naturalnych neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za nasz apetyt, odczuwanie bólu i ogólne samopoczucie. Różne czynności są ważne dla naszego przetrwania i wyzwalają różne neuroprzekaźniki w naszych mózgach, które przyczyniają się do naszego poczucia szczęścia, odporności na stres lub bólu. Różnica między naturalnym działaniem tych neuroprzekaźników a działaniem stymulowanym przez substancje psychoaktywne polega na tym, że narkotyki sprawiają, że wszystkie emocje są bardziej intensywne, a przez to bardziej pożądane przez nasz mózg. Jedynym sposobem na uratowanie swojego mózgu przed uzależnieniem od tych niebezpiecznych substancji jest podjęcie leczenia w ośrodku rehabilitacyjnym.
W jaki sposób mózg uzależnia się od narkotyków?
Nasz mózg został zaprogramowany tak, aby pomóc nam przetrwać. Ewolucja stworzyła proste mechanizmy do wykonywania tej podstawowej funkcji. System nagrody jest najbardziej podstawowy. Nasz mózg nagradza nas przyjemnością, gdy zrobimy coś, co ma pozytywny wpływ na nasze przetrwanie lub kontynuację gatunku. Najważniejszą rolę w tym systemie odgrywa jednak dopamina, neuroprzekaźnik. Seks i jedzenie to dwie z najbardziej satysfakcjonujących i przyjemnych czynności. Dopamina jest uwalniana w większym stopniu, gdy zażywamy narkotyki lub dopalacze, które równiez zaliczamy do narkotyków. Wywoła ona silniejsze uczucie szczęścia i przyjemności niż jakiekolwiek inne bodźce.
Uczucie euforycznego szczęścia szybko zalewa nasz mózg i staramy się je odtworzyć tak często, jak to możliwe. Nie dba o bezpieczeństwo procesu, zyski i straty nie są zbilansowane, nie traci czasu na zdroworozsądkową analizę. Ważny jest system nagród i poczucie szczęścia. Mózg koduje wszystkie stany wywołane przez środki odurzające jako niezwykle przyjemne i euforyczne. Następnie szybko stara się odtworzyć te doświadczenia, co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia organizmu.
Zobacz także: https://detokspodhale.pl/oferta/detoks-narkotykowy/lxwe_szyd
Co możemy zrobić, aby chronić nasz mózg przed negatywnym wpływem narkotyków?
Okazuje się, że pomimo tego, że narkotyki mogą wywoływać intensywne i przyjemne stany mózgu, nie każdy jest skłonny po nie sięgać. Pozytywne relacje z innymi, zadowolenie z siebie, umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, pozytywne relacje z dorosłymi w najbliższym otoczeniu, a także posiadanie marzeń, celów i zainteresowań, znacznie obniżają prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia.
Komentarze