UUzależnienia
Uzależnienie od hazardu i zakładów bukmacherskich
18 sierpnia 2021
Czy jest możliwe, aby człowiek uzależnił się od hazardu, tak jak od pokera, ruletki czy zakładów jednorękiego bandyty? Jakie są objawy i etapy uzależnienia od hazardu? Jak można leczyć uzależnienie od hazardu? Gdzie możemy uzyskać pomoc, jeśli ktoś podejrzewa, że jest kompulsywnym hazardzistą? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Czym jest uzależnienie od hazardu?
Hazard odnosi się do działań, które wiążą się z ryzykiem utraty pieniędzy. Jednak o wyniku zdarzenia, które jest przedmiotem naszych działań, decyduje przypadek (lub los, w zależności od niektórych). Choć hazard jest jedną z form gry, wymaga pewnych umiejętności (umiejętności obstawiania zakładów, wiedzy sportowej, predyspozycji psychicznych itp. Nie bez znaczenia jest jednak również tzw. szczęście i ślepy los. Równie niebezpieczne jest uzależnienie od zakładów bukmacherskich, które również jest formą uzależnienia od hazardu. Statystyki dla Polski wskazują, że około 2% populacji jest uzależniona od hazardu, ale szacuje się, że liczba ta może być znacznie wyższa. Co więcej, uzależnienie od zakładów bukmacherskich jest poważnym problemem.
Czym jest uzależnienie od hazardu? Uzależnienie od hazardu nie jest czymś, w co może popaść każdy. Na przykład nie wszystkie osoby, które obstawiają u bukmacherów muszą uzależnić się od obstawiania meczów. Wszystkie gry z definicji mają bawić, a nie przeszkadzać w innych sferach funkcjonowania człowieka. To jest właśnie kluczowy punkt: Jeśli gracz ma problemy z hazardem i kontynuuje grę, można to nazwać patologicznym hazardem. Problemy te mogą dotyczyć zarówno sfery materialnej, jak i społecznej. Uzależnienie od hazardu jest podporządkowaniem wszystkich innych wartości pragnieniu hazardu. Osoba taka staje się kompulsywnym hazardzistą i przestaje być graczem rekreacyjnym. Uzależnienie to jest uważane za nieuleczalne. Oznacza to, że nawet jeśli osoba uzależniona prowadzi normalne życie, nie może sobie pozwolić na postawienie choćby jednego zakładu. Każda przerwa w abstynencji może spowodować nawrót uzależnienia i zatrzymać długotrwały proces zdrowienia. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zatrzymać postęp choroby i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Uzależnienie od hazardu - przyczyny
Po pierwsze, sam fakt, że ktoś obstawia zakłady bukmacherskie nie oznacza, że się uzależni. Podczas gdy możliwe jest uprawianie hazardu przez całe życie i nie popadanie w uzależnienie, są tacy gracze, którzy rozwijają niezdrowe nawyki hazardowe już po jednej lub dwóch grach. Według psychologów i terapeutów, istnieją pewne cechy osobowości, które sprzyjają tego rodzaju uzależnieniu. Niska samoocena jest często związana z niskim statusem finansowym i potrzebą bycia wyjątkowym i najlepszym. Występuje również skłonność do podejmowania ryzyka i chęć odczuwania silnych wrażeń, które dostarczają niepowtarzalnej przyjemności. Z drugiej strony pojawia się łatwość popadania w nudę i nieumiejętność radzenia sobie z nią. Wszelkie problemy emocjonalne, takie jak niedojrzałość emocjonalna, chwiejność i impulsywność. Problemy z samokontrolą. Problemy społeczne (poczucie wyobcowania, nieumiejętność nawiązywania relacji itp. Niezdolność do "radzenia sobie" z życiem (z trudnościami, stresem i itp.). (z trudnościami, stresem i ucieczką od problemów w światy fantazji, itp. Inne czynniki mogą sprzyjać uzależnieniu od hazardu. Hazardziści, którzy w przeszłości nadużywali narkotyków, alkoholu lub leków, są bardziej narażeni na rozwój uzależnienia od hazardu.
Ważne jest, aby wspomnieć, że oprócz cech charakteru, istnieje czynnik, który zwiększa prawdopodobieństwo uzależnienia od hazardu. Jest to bezpośrednio związane z rodzajem i gatunkiem gry. Dzieje się tak dlatego, że czas pomiędzy rozpoczęciem a zakończeniem gry jest często bardzo krótki. Możesz postawić pieniądze na ruletkę lub jednorękiego bandytę i już po chwili będziesz wiedział, czy wygrałeś. Tego typu gra toczy się w tak szybkim tempie, że uczestnik nie ma nawet czasu na zastanowienie się nad tym, co robi. Płynie z prądem wydarzeń i nie ma kontroli nad tym, ile pieniędzy i jak długo gra. Dlatego właśnie zakłady bukmacherskie, które zazwyczaj trwają przez dłuższy czas i dają graczowi dużo czasu na zastanowienie się nad kolejnym ruchem, są zdrowsze od uzależnienia od hazardu. Jest to możliwe, ale nie jest niemożliwe. Jednak każdy, kto gra na zakładach, ryzykuje, że się uzależni. Granica między normalnym zachowaniem hazardowym a patologicznym hazardem jest bardzo cienka.

Uzależnienie od hazardu - objawy
Nie zawsze łatwo jest zdiagnozować uzależnienie od hazardu czy zakładów sportowych. Uzależnienie od hazardu jest często ukrywane przez osoby, które się go wypierają. Podświadomie ukrywają też oznaki, które wskazują na to, że są uzależnione. Istnieje wiele oznak, które wskazują na uzależnienie od hazardu. Objawy te nie są wyczerpujące, ale są bardzo ważne.
W obszarze gry zauważa się m.in:
- Łatwo jest zatracić się w grze, trudno jest kontrolować rosnącą ilość czasu i pieniędzy przeznaczanych na hazard.
- Głód hazardu - nieodparta chęć i przymus, który popycha cię do hazardu, lub niezdolność do zaprzestania hazardu.
- Fantazje o wielkich wygranych
- Hazard jest sposobem na zarabianie na życie.
- Pomimo prób zaprzestania lub ograniczenia dalszego uprawiania hazardu, występuje wiele negatywnych stanów, takich jak ciągłe zdenerwowanie, rozdrażnienie, stały niepokój, dyskomfort.
- Uzależnienie od hazardu jest sposobem na ucieczkę od prawdziwych problemów.
- Negatywne emocje często mogą być wywoływane przez grę.
- Wielokrotne próby "rzucenia" gry lub przejęcia nad nią kontroli, które za każdym razem kończą się niepowodzeniem.
- Pomimo wszystkich negatywnych konsekwencji w różnych dziedzinach życia, gracz kontynuuje grę.
Pojawiają się one również w innych obszarach naszego życia:
- Problemy finansowe, ciągłe pożyczanie od znajomych i innych instytucji, sprzedawanie wartościowych przedmiotów (w celu sfinansowania gry).
- Wydawanie pieniędzy na inne cele (np. wakacje, płacenie rachunków, itp.) na gry;
- Różne przestępstwa, nawet drobne, jak kradzieże, oszustwa i fałszerstwa.
- Nieumyślny brak zainteresowania wcześniejszymi zainteresowaniami, zajęciami lub innymi sprawami, które kiedyś sprawiały graczowi przyjemność;
- Wysoki poziom konfliktowości i obojętności wobec innych (w tym bliskich)
- Okłamywanie rodziny i przyjaciół na temat gry i problemów finansowych.
- Nieadekwatność w dbaniu o swoje zdrowie i wygląd.
- Problemy w pracy, a nawet utrata zatrudnienia, a w przypadku osób wykształconych problemy z kontynuacją nauki.
Uzależnienie od hazardu - leczenie
Zarówno osoba, która uświadamia sobie, że jest uzależniona, jak i jej bliscy szukają odpowiedzi na pytanie, jak leczyć uzależnienie od hazardu. Czy człowiek może podjąć decyzję, że już nie będzie grał? Większość przypadków uzależnienia nie jest pokonywana przez samotne wysiłki. Zazwyczaj są to krótkie lub długie okresy abstynencji, po których następuje nawrót do hazardu lub innych gier. Dzieje się tak dlatego, że zaprzestanie gry nie musi oznaczać, że uzależnienie od hazardu się skończyło. Jest to jednak jeden z warunków powrotu do zdrowia. Najlepszym sposobem na pokonanie uzależnienia od hazardu i innych gier jest odpowiednia psychoterapia. Pomaga ona graczowi zrozumieć swój problem i to, jak on na niego wpływa. Pomaga mu również nauczyć się umiejętności radzenia sobie z emocjami, a także z samym uzależnieniem. Istnieją leki, które mogą pomóc w przejściu przez najtrudniejsze okresy abstynencji i uspokoić negatywne emocje. Są one jednak tymczasowe i nie leczą choroby.
Komentarze