BBlog
Lady Gaga zapowiada rozszerzenie programu na rzecz zdrowia psychicznego nastolatków
24 kwietnia 2022
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), połowa wszystkich zaburzeń psychicznych rozpoczyna się przed 14 rokiem życia, choć większość przypadków nie jest wykrywana i leczona. Ponadto, według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, w 2017 r. samobójstwo było drugą główną przyczyną śmierci nastolatków w wieku od 13 do 18 lat.
Choć są to alarmujące statystyki, mega-gwiazda Lady Gaga ma nadzieję zmniejszyć te liczby.
Born This Way Foundation i National Council for Behavioral Health ogłosiły rozszerzenie programu Teen Mental Health First Aid (tMHFA) - inicjatywy mającej na celu identyfikację, edukację i reagowanie na choroby psychiczne, rozwijające się problemy ze zdrowiem psychicznym i nadużywanie substancji psychoaktywnych przez uczniów szkół średnich w wieku od 10 do 12 lat.
Pierwsza pomoc w zakresie zdrowia psychicznego dla nastolatków
W ubiegłym tygodniu połączone fundacje ogłosiły, że program pilotażowy został zakończony w ośmiu szkołach średnich w całym kraju, a jesienią tego roku ma zostać rozszerzony na kolejne 20 szkół średnich w całym kraju.
Program oferuje uczniom pięciostopniowy plan działania, który ma ich nauczyć, jak pomagać innym osobom, które mogą mieć problemy psychiczne, oraz w jaki sposób najlepiej zaangażować w to dorosłych. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa będzie gromadził anonimowe dane z projektu pilotażowego, aby ocenić jego powodzenie.
"Młodzi ludzie często, o dziwo, nie zwracają się z problemem do dorosłych. Zwracają się do przyjaciela. Jeśli więc przygotowujemy tylko dorosłych do radzenia sobie z takimi sytuacjami, to tracimy ogromny element układanki" - powiedziała Rachel Martin, zastępca dyrektora wykonawczego fundacji Born This Way w wywiadzie dla Today.
Uczniowie nie tylko poznają oznaki problemów ze zdrowiem psychicznym, ale uczą się też takich rzeczy, jak "pozycja wyzdrowienia", czyli jak sprawić, by kolega, który zemdlał z powodu picia lub zażywania narkotyków, nie udusił się przypadkiem do czasu przybycia służb medycznych. Program obejmuje także edukację na temat prawa Dobrego Samarytanina, które zapewnia ochronę prawną osobie pomagającej osobie w niebezpieczeństwie bez obawy, że sama wpadnie w kłopoty.
"Dobrze jest nie być w porządku".
"W ramach programu Mental Health First Aid dla nastolatków lubimy powtarzać, że dobrze jest nie być w porządku" - powiedziała Gaga podczas jednego ze swoich występów. Czasami, gdy życie daje ci milion powodów, by nie chcieć zostać, potrzebujesz tylko jednej osoby, która spojrzy na ciebie, wysłucha cię, pomoże ci uzyskać pomoc i uzna twoje uczucia". Born This Way i Rada Narodowa wspólnie wprowadziły ten program w ośmiu szkołach, a wkrótce pojawi się on w 20 kolejnych. Wiem na pewno, że na tym nie poprzestanę. Chcę, aby program Pierwszej Pomocy dla Zdrowia Psychicznego Nastolatków był w każdej szkole w tym kraju".
Andrew Magness, nauczyciel z Valley High School w Las Vegas, Nevada, w wywiadzie szczegółowo opisał korzyści, jakie program przyniósł nie tylko jego uczniom, ale także jemu samemu jako nauczycielowi.
"Szczerze mówiąc, była to prawdopodobnie jedna z najbardziej satysfakcjonujących i najtrudniejszych rzeczy, jakie zrobiłem w edukacji. Jestem nauczycielem od 13 lat i przez cały ten czas pracowałem w Valley, a powodem, dla którego to było niesamowite, było to, że nie wiedzieliśmy, jak uczniowie zareagują. Zaskakujące było to, jak poważnie dzieci to potraktowały, jak bardzo były wdzięczne i jak bardzo im to pomogło" - powiedział.
Po zakończeniu programu nauczyciel powiedział, że co najmniej jeden uczeń zwrócił się do niego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu zdrowia psychicznego. Dziesiątki innych osób powiedziało mu, że żałują, iż nie nauczyli się tych umiejętności wcześniej w życiu.
"To uratowało mi życie".
Program, który powstał w Australii w 2000 r., został przeniesiony do USA w 2007 r. przez National Council for Behavioral Health. Od tego czasu przeszkolono ponad 1,6 miliona dorosłych pracujących z młodzieżą - nauczycieli, liderów społeczności lokalnych i innych. Obecnie jednak nacisk kładzie się na edukację i pomoc samym nastolatkom, w czym pomaga organizacja non-profit Lady Gagi, a także wiele innych.
Betsy Schwartz, wiceprezes ds. edukacji publicznej i inicjatyw strategicznych w National Council for Behavioral Health, nadzoruje program.
"Program nauczania zawiera plan działania, który jest bardzo konkretny i uczy młodzież pięciu rzeczy, o których należy pamiętać" - powiedziała.
- Zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze.
- Zapytaj przyjaciela, jak się czuje.
- Słuchaj - nastolatki uczą się, jak naprawdę słuchać w sposób, który naprawdę otworzy rozmowę.
- Nawiąż kontakt z dorosłym.
- Uświadom sobie, jak ważna jest ich przyjaźń.
"Wiem, co to znaczy, gdy ktoś mnie wspiera i rozumie, przez co przechodzę, a każdy młody człowiek na świecie powinien mieć kogoś, do kogo może się zwrócić, gdy cierpi" - powiedziała Lady Gaga w nagraniu wideo na Facebooku. "To uratowało moje życie i uratuje ich".
Jako orędowniczka zdrowia psychicznego, Lady Gaga wraz ze swoją matką wielokrotnie była w czołówce osób szczerze omawiających swoje własne problemy ze zdrowiem psychicznym. Podczas niedawnego koncertu Gaga ujawniła, że jej piosenka "Million Reasons" została napisana o jej walce z PTSD. Ponadto, podczas swojego przemówienia na rozdaniu nagród Grammy w 2019 roku, Gaga mówiła o tym, jak ważne jest wzajemne wspieranie się w walce o zdrowie psychiczne.
Fundacja Lady Gagi Born This Way została założona w 2011 roku przez piosenkarkę i jej matkę, Cynthię Germanottę.
Komentarze