UUzależnienia
Seksoholizm to też choroba. Jak ją leczyć?
10 sierpnia 2021
Jesteś uzależniony od kawy, papierosów czy innych używek? Jeśli tak to należysz do większości. W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest znaleźć kogoś, kto nie ma nałogów. Co gorsza nie są to tylko i wyłącznie małe uzależnienia od słodyczy, fast foodów itp. ale nawet nastolatki mogą być uzależnione od narkotyków czy alkoholu. Coraz młodsi ludzie uzależnieni są także od Internetu, tabletów, komputerów i telefonów bez których nie potrafią żyć. Nie dziwi nas to, a co gorsza w niektórych przypadkach staje się modne więc uznajemy to za chwilowe i przelotne.
Bardzo modny ostatnio staje się także inny nałóg. Zapada na niego coraz więcej i coraz to młodszych osób. Jest to spowodowane ogromnym postępem technologicznym i doskonałym postępem do wszelkiej wiedzy. Mowa tutaj o seksoholizmie. Zagrożeni są nie tylko dorośli , ale także dzieci. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Warto wiec znać definicję i objawy tej choroby, a także wiedzieć gdzie zwrócić się po pomoc.
Objawy seksoholizmu
Jeszcze seksoholizm nie został oficjalnie uznany jako choroba. Jednak nie oznacza to, że osoby uzależnione nie mogą liczyć na pomoc. Wręcz przeciwnie. Jeszcze do niedawna, seksoholizm było powodem do dumy, nie uważano tego za uzależnienie. W jednym środowisku był to powód do dumy , a w innym do wstydu. Dzisiaj możemy nadal usłyszeć , że seksoholizm to po prostu znacznie większa ochota na seks niż przeciętnie. Nie jest to także uważane za problem. Jednak osoba uzależniona, ma problem i to poważny, chociaż początkowo sama go nie dostrzega. Na początku współżycia wyzwala endorfiny czyli hormony szczęścia. Z czasem jednak pojawiają się wyrzuty sumienia, gdy z jednej strony pojawia się ogromny głód współżycia i zaspokojenia go zaś z drugiej ogromne poczucie winy. Osoby uzależnione bardzo często nie kontrolują liczy partnerów z którymi współżyją, poświęcają mnóstwo czasu dziennie na erotykę, czaty, pornograficzne filmy i pisma erotyczne.
Leczenie przede wszystkim
Najlepiej szukać jest pomocy u seksuologa lub psychologa. W każdej chwili możesz podjąć leczenie. W coraz większej ilości ośrodków możemy spotkać się z terapiami dla seksoholików. Dzięki terapii zachowanie jest ograniczane i kontrolowane, jednak nie jest eliminowane całkowicie. Jest to celowy zamiar, gdyż w przypadku całkowitego pozbycia się zachowania, osoba po terapii nie byłaby zdolna do współżycia.
Komentarze