BBlog
5 najważniejszych wskazówek, które pomogą rozwiązać problem nadużywania substancji przez nastolatka
9 czerwca 2022
Nadużywanie substancji psychoaktywnych przez nastolatków jest niezwykle powszechne i stanowi poważny problem. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez National Institute on Drug Abuse (NIDA) codziennie ponad 7800 osób w USA zaczyna używać nielegalnych narkotyków, a ponad połowa z nich ma mniej niż 18 lat. Dla rodzica odkrycie, że nastolatek zażywa narkotyki lub pije alkohol, może być przerażające, niezwykle stresujące i może wywołać poczucie bezradności.
Rozwijający się mózg nastolatka jest nastawiony na ciekawość i poszukiwanie nowych doświadczeń. Jest w ciągłym rozwoju, co oznacza, że może szybciej niż mózg dorosłego przystosować się do substancji uzależniających.Mózgi nastolatków mają także dojrzały system nagradzania. Odczuwają przyjemność i ból w sposób podobny do dorosłych, ale obszary mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji są niedojrzałe. Dlatego nastolatki są bardziej skłonne do działania pod wpływem impulsów lub emocji, a mniej skłonne do pełnej oceny sytuacji.
Narkotyki będące bramą do nadużywania substancji przez nastolatków
Układ nagrody działa poprzez uwalnianie w mózgu niewielkiej ilości substancji chemicznej zwanej dopaminą. Dopamina sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Jest ona naturalnie uwalniana w celu nagradzania podstawowych zachowań niezbędnych do przetrwania, takich jak jedzenie, ćwiczenia fizyczne czy seks. Inne zachowania, które nastolatkowie uważają za przyjemne, takie jak uprawianie sportu, słuchanie muzyki czy nawiązywanie kontaktów towarzyskich, powodują niewielkie uwalnianie dopaminy. Jednak gdy wzrasta ilość zażywanych narkotyków lub alkoholu, mózg zalewa fala dopaminy. Może to spowodować, że nastolatki będą impulsywnie powtarzać wciąż te same destrukcyjne zachowania.
W ciągu ostatnich pięciu dekad nie zmieniła się liczba najpopularniejszych narkotyków, po które sięgają nastolatki. Alkohol, marihuana i tytoń niezmiennie zajmują czołowe miejsce wśród najczęściej używanych substancji, ale są jeszcze inne, które mogą wchodzić w grę, ponieważ substancje te mogą być "wrogiem" dla innych, bardziej szkodliwych substancji. Opakowania reklam alkoholowych napojów energetycznych, elektronicznych papierosów i syntetycznej marihuany są tak zaprojektowane, aby przemawiać do młodych ludzi.
Jednak dla rodzica poszukującego wiarygodnych źródeł informacji na temat nadużywania substancji, przeszukiwanie Internetu może być przytłaczające, gdy nie wie, od czego zacząć. Aby uniknąć zamieszania i przejść od razu do rzeczy, przygotowaliśmy listę, która pomoże Ci poradzić sobie z nadużywaniem substancji przez nastolatków.
Z miłością
Rodzice nie powinni przesadnie reagować, gdy nastolatek przyzna się do zażywania narkotyków. Naturalnym odruchem może być złość i utrata zaufania. Należy jednak pamiętać, że utrata zaufania do nastolatka nie oznacza, że stracił on zaufanie do nas samych. Nadmierne reagowanie lub wybuchowość mogą uniemożliwić nastolatkowi otwarcie się na swoje doświadczenia. Skłonienie nastolatków do rozmowy jest ważne, aby ustalić, czy zażywanie narkotyków było jednorazowe, czy też staje się problemem. Rodzice powinni wyjaśnić, jak bardzo zależy im na dziecku i jego przyszłości. Młodzież, która czuje się wspierana i kochana, jest też bardziej skłonna do zaprzestania eksperymentów z narkotykami lub szukania pomocy w przypadku uzależnienia. Często obserwuje się tylko objawy - takie jak zmiana fryzury, ubioru, złamanie godziny policyjnej czy kłopoty w szkole - a nie głębsze problemy.
Oczywiście istnieje możliwość, że nastolatki mogą kłamać na temat zażywania narkotyków. Rodzice powinni zapewnić dziecko, że są zaniepokojeni i chcą mu pomóc. Jeśli nastolatek nadal zaprzecza, że zażywa narkotyki, ale rodzic nadal podejrzewa nieprawdziwość, domowy test narkotykowy lub profesjonalna pomoc mogą ujawnić problem narkotykowy nastolatka. Terapeuci, pediatrzy i specjaliści od uzależnień mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu narkotykowego u nastolatka.
Nie należy traktować tego jako fazy
Choć niektórzy dorośli usprawiedliwiają nadużywanie substancji przez nastolatków jako "eksperymentowanie", należy pamiętać, że nikt nie chce zostać alkoholikiem lub narkomanem. Zdarza się, że uzależnienie może mieć charakter towarzyski, ale jego eskalacja wykracza poza "zabawę". W miarę dorastania nastolatki często przechodzą przez wiele faz. O ile jednak niektóre etapy mogą być krótkotrwałe, o tyle nadużywanie substancji może być walką trwającą całe życie i mieć trwałe konsekwencje. Jeśli nastolatek próbował już zerwać z nałogiem lub ograniczyć jego używanie, ale mu się to nie udało, ważne jest, aby jak najszybciej poddać się leczeniu.
Przygotuj się na zmiany w rodzinie
Może leczenie jest rozwiązaniem, a może nie. Jednak uzależnienie można uznać za chorobę rodzinną i jeśli leczenie jest konieczne, należy być przygotowanym na konieczność dostosowania życia domowego do potrzeb świeżo wytrzeźwiałego nastolatka. Specjaliści zajmujący się leczeniem mogą współpracować z rodzicami w celu stworzenia skutecznej komunikacji, ustalenia granic i zorganizowania sesji poradnictwa dla dziecka. Podejmowanie świadomych decyzji wspólnie ze współrodzicami powinno być priorytetem, aby nastolatek mógł uzyskać jak najlepszą pomoc i stworzyć solidne podstawy do powrotu do zdrowia.
Nie obwiniaj się
To, że nastolatek nadużywa substancji psychoaktywnych, nie oznacza, że jesteś złym rodzicem. Nawet wspaniali rodzice mają dzieci, które zmagają się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Dla niektórych nastolatków przesłania antynarkotykowe lub programy takie jak D.A.R.E. nie są wystarczające, aby uchronić ich przed pokusą alkoholu i narkotyków. Każdy nastolatek sam podejmuje decyzję, czy chce używać, czy nie. Należy się uczyć i nie bić się z myślami. Na szczęście istnieją ośrodki leczenia młodzieży z programami rodzinnymi, których celem jest edukacja w zakresie nadużywania substancji psychoaktywnych przez nastolatków i promowanie zdrowego powrotu do zdrowia.
Zapewnij sobie pomoc
Radzenie sobie z nadużywaniem substancji przez nastolatka może być dla rodzica przytłaczające i stresujące. Pomagając nastolatkowi, równie ważne jest, aby pomóc sobie, rozmawiając z profesjonalistą w tej dziedzinie, a nawet uczęszczając do grupy wsparcia z innymi rodzicami, którzy mają do czynienia z tymi samymi problemami. Nie ma się co wstydzić szukania pomocy dla siebie i dziecka. Im więcej wsparcia w tym okresie, tym lepiej.
Komentarze