UUzależnienia
Alkoholizm w rodzinie - choruje nie tylko alkoholik
11 sierpnia 2021
Jeśli chodzi o alkoholizm to jest choroba, która dotyczy całej rodziny. Rodzina osoby uzależnionej jest często pomocnikiem w piciu. Osoba uzależniona jest traktowana jak dziecko, które nie może być zostawione bez opieki. Niestety jeśli chodzi o alkoholizm jest to choroba, która będzie dotykać ludzi ze wszystkich środowisk. Nie ważna jest tutaj sytuacja finansowa, wiek czy wykształcenie. Choroba ma podobne początki. Zaczyna się od sporadycznego picia, a końcu na tym, że trudno jest poradzić sobie z piciem i spożywa się coraz więcej alkoholu. W trakcie terapii powinno się prowadzić przede wszystkim cztery główne zadania:
- Uzdrowienie organizmu. Jest to najważniejszy na początku krok, w którym trzeba doprowadzić do odtrucia organizmu i leczenie schorzeń, które są z tym związane. Zazwyczaj brak jest w organizmie witamin, mało substancji odżywczych, wypłukanych przez alkohol.
- Kolejny krok to kwestia rozumienia siebie, trzeba wiedzieć, że istnieje choroba i trzeba sobie z nią jakość poradzić. Najważniejsze będzie uporządkowanie swojego życia i zmiana podejścia do siebie i swojego życia.
- Następna sprawa to naprawianie kontaktów z ludźmi. Pacjent powinien wracać do tego, by na nowo budować kontakty z innymi ludźmi. Z bliskimi, z rodziną, ze znajomymi, których straciło się w ostatnich latach, w trakcie picia.
- Ostatnia kwestia to oczywiście zmiana duchowa osoby, która piła. Trzeba doprowadzić do tego, że uzależniony będzie na nowo czuł wartości, które wcześniej lekceważył, które nie były dla niego ważne.
Terapia powinna jednak dotyczyć zarówno alkoholika jak i też jego rodziny. Osoba związana z alkoholikiem bardzo często ma objawy współuzależnienia. Zazwyczaj w takich sytuacjach osoba uzależniona wpływa na rytm życia całej rodziny. Obsesyjnie kontroluje się osobę uzależnioną. Najczęściej dochodzi do tego obwinianie siebie z powodu choroby małżonka, brak poczucia wartości. Pojawiają się próby wpływania na taką osobę, najczęściej nie przynoszące żadnych efektów. Jednocześnie zaniedbuje się inne sfery życia. W takiej rodzinie istnieje oczywiście powszechnie problem prawidłowego wychowania dziecka. Trzeba przez terapie nauczyć się jak odpowiednio żyć z taką osobą ale jednocześnie trzeba wspierać chorego ale nie podporządkowywać mu całego swojego życia. Nie popełniaj tych błędów:
- alkoholizm to choroba nie hańba dla rodziny
- nie stosujemy szantażu
- nie wypowiadamy gróźb, których się nie spełni
- nie ukrywamy alkoholu, nie wylewamy
- nie udawaj przed dziećmi, że problem nie istnieje
- nie pokazuj, że z powodu tego problemu jesteś zagubiona czy przestraszona
- staraj się szukać dla siebie oparcia, by dać je dzieciom
- nie buduj poczucia winy w dzieciach za picie
- nie traktuj dzieci jako argumentu wobec pijącego.
Komentarze